Çelebi (CLEBI) – 14.11.2016

0
967
Çelebi Hava Hizmetlerinin 3. Çeyrek bilançosu açıklandı. Beklenildiği üzere kârda geçen senete oranla ciddi bir düşüş var;
**
2015 3. Çeyrek Kârı – 73M TL
2016 3.Çeyrek Kârı – 32M TL
**
Haliyle bu durum küçük yatırımcıyı korkuttu. Bakınız kârın düşmesi o firmanın küçüldüğü anlamına gelmez, büyümesinin yavaşladığı anlamına gelir. Ayrıca Çelebinin son 15 yıllık finansal raporlarına baktığımızda sadece 1 yıl hariç hep kâr yazmış (bu yılı da kârla kapatacak) ve genellikle inişli çıkışlı bir grafik çizmiştir.
**
Unutmayınız borsada en büyük paralar başarılı firmaların geçiçi olarak kriz yaşadığı dönemlerde yatırım yaparak kazanılır. Aynı Warren Buffett ın 1993 yılında American Express (AMEX) te yaptığı gibi. O zamanlar American Express’in broker bölümü (Shearson Lehman Brothers) 116 milyon dolar zarar yazmış ve firma acil nakit arayışına girmiştir. Bu noktada ekstradan 300 Milyon dolarlık yatırımı ile Warren Buffett yardıma yetişmiştir. Çok değil sadece 1 sene sonra American Express zarar eden departmanını 1 Milyar dolara elden çıkarmış ve Warren Buffett’ın cebine yüklü miktarda kâr kalmıştır.
**
Şimdi bakalım Çelebi’ye. Bilindiği gibi iç piyasada kârın düşmesindeki en büyük etken Ruslarla yaşadığımız sorunlardır. Bunun üstesinden geldiğimize göre gelecek yıl Çelebinin kârında (başka bir iç karışıklık yaşanmaz ise) toparlanma olacaktır.
**
Haftayı 18.94 ten kapatan Çelebi’yi özellikle Kasım ayının 2. Döneminde ve Aralık ayında yakın takip etmek gerek. Çok sert bir yükseliş bekliyoruz. Bu noktada ilk hedefimiz 21TL dir. Bu noktada ki direnç kırıldığında sırasıyla 23TL ve uzun vadede ise 26TL hedef fiyatımızı koruyoruz.
Hep beraber izleyip göreceğiz.
Yatırım Tavsiyesi Değildir!!!