Cumhurbaşkanının faiz yorumları sonucu Banka Hisselerini Ne Yapmalı?

0
912

Cumhurbaşkanının faiz yorumları sonucu Banka Hisselerini Ne Yapmalı?

Bir gerçeği kabul etmekte fayda var; Türk Bankacılık sistemi Avrupa’da en önde gelenler arasındadır. Siz sormadan söyleyelim bunu biz değil ülke yatırım puanımızı yıllardır çöp seviyesinde tutan S&P söylüyor.

Peki Cumhurbaşkanının faizler konusundaki yorumundan sonra bankacılık hisselerini satmalı mı?

Bilindiği gibi faiz oranlarıyla risk iştahı arasında ters orantı vardır. Çünkü kimse yüksek faizle borçlanmak istemez. Buna bağlı olarakta düşük faiz oranları insanların borçlanma isteğini dolayısıyla da risk iştahını arttıracağı için ekonomiye ivme kazandırır (İngiliz Merkez Bankasının BREXIT sonrası faiz indirimi de bu sebepten gerçekleşmiştir).

Düşük faiz ise bankalar için düşük kar demek… Dolayısıyla biz bu son gelişmelerden sonra bankacılık hisselerinde (dolayısıyla BİST100 de) bir konsolidasyon bekliyoruz. Şu anda 78000 seviyelerinde gezen Bist 100 de bu seviyeden bankacılık hissesi almayi çok riskli buluyoruz. Ancak BİST100 ün 75500 seviyesine gerilemesiyle kademeli alımlar yapılabilir. Gelecek sert bir düşüşte ise 72000 lerin görülmesi durumunda ise güçlü alımlar yapacağız ve bankacılık hisselerine portföyde ağırlık vereceğiz. Bu seviyelerin bir sonra ki yükseliş için avantajlı bir konum yaratacağına inanıyoruz.

Yatırım Tavsiyesi Değildir!!