Bitcoin yükselişte ve 13 bin dolar bandını aştı, kripto paraların tamamında yükseliş

0
358

Bitcoin ile birlikte Kripto para birimlerinin tamamında özlenen tablo geri geldi, neredeyse tüm grafikler yeşili gösteriyor

Bitcoin yükselişte ve 13 bin dolar bandını aştı, kripto paraların tamamı da yükselişe geçti. Salı geceyarısı aniden yükselişe geçen Bitcoin ile birlikte kripto paraların da neredeyse tamamı yükselişe geçti.

Bitcoin fiyatı, tarihinin en yüksek seviyesini gördüğü, bazı borsalarda 20 bin dolar seviyesinden işlem gördüğü 17 aralık 2017 tarihinden itibaren istikrarlı düşüşünü sürdürüyordu. Ancak ne olduysa tam 1 ay sonra 17 Ocak 2018’de oldu ve salı gecesi Bitcoin ile birlikte tüm kripto paralar yükselişe geçti.

Salı günü Bitcoin fiyatı, 1 aylık grafik baz alındığında %50’den fazla düşüş kaydetmiş oldu. 20bin dolar seviyesinden 9,446 dolar seviyesine düşüşü 30 gün sürdü.

Bitcoin yükselişte
Bitcoin neden yükseliyor?

Salı gece yarısı aniden Bitcoin başta olmak üzere tamamen kırmızı olan grafikler yeşile döndü ve tüm kripto paralar yükselişe geçti.

Yükselişin ilk nedeni 1 ay önce düşüşe geçme nedeniyle aynı aslında. Olması gerekenden çok daha hızlı bir büyüme, beraberinde bir düzeltme gelmesini sağladı. 1 ay boyunca süren düzeltmenin artık direnç noktalarına gelmesiyle birlikte kurumsal yatırımcılar da dahil olmak üzere, altın ve klasik para birimine geçişler durdu ve geri dönüşler başladı.

Çin’in kripto para piyasalarında ufak bir etkisi ve Güney Kore Hükümetinin, kripto paraların yasaklanacağı söylentilerini reddetmesi üzerine piyasalar yeniden güven tazeledi. Ancak Balinaların düşüş eğilimine destek vermesi ve diplerden balık avına çıkmaları için yaptıkları bu eylemin panik havası oluşturup kullanıcıların ellerindeki kripto paraların çıkarılmasına neden olduğu, en etkili düşüş ve tekrar yükseliş nedeni olarak söylenebilir.

Sonuç ne olursa olsun Bitcoin tarihine yeni bir %50 düzeltmesi olarak geçecek olan 17 aralık-17ocak tarihinde alan alacağını almış görünüyor.

Salı gecesinden itibaren Bitcoin yükselişte ve haber saatinde 13bin dolar seviyesinden işlem görerek yeniden güven tazelemiş durumda. Şayet istikrarlı yükseliş devam ederse, kısa sürede 20bin dolar bandına ulaşmasını gözlemleyebiliriz. Pazar payını %34.6’ya yükselten Bitcoin’in piyasa değeri yeniden 218 milyar doların üzerine çıktı.