Brunson haberlerinden dolayı Dolar/TL’de volatile yüksek

0
199

Aralık 2016’da terör örgütleri PKK ve FETÖ propagandası yapmak suçundan tutuklanan ABD’li rahip Brunson davası Temmuz’da tekrar görülmüş ve İzmir Ağır Ceza Mahkemesi, Bronsun’ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 12 Ekim’e ertelemişti. Sonraki hafta mahkeme, Brunson’ın sağlık sorunları gerekçesi ile tutukluluğunun ev hapsi olarak devam etmesine karar verdi.

ABD, rahip Brunson’ın serbest bırakılması ve ülkeye iade edilmesi talebinde bulunmuş, aksi durumda yaptırımlar uygulayacağını açıklamıştı. Türkiye’den gelen yargı bağımsızlığı cevabının ardından Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım uygulamış, ardından da ek vergi uygulamasına gitmişti.

Süreçte ABD Başkanı Trump’ın sert ve tehditkar açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bize tehdit diliyle yaklaşılması kimseye bir şey kazandırmaz ve bu konuda karar bağımsız yargınındır.’ açıklamasını yapmıştı.

Temmuz ve Ağustos aylarındaki bu gelişmeler sonrasında iki ülke arasındaki gerginlik devam ederken yetkililerin arka plandaki görüşmeleri ise sürdü. İlk görüşmelerde somut bir sonuç çıkmadı, ancak ABD yönetimi Türkiye’nin diyalog duruşuna karşılık verdi.

Dün, önce ABD basınında ardından da ABD Dışişleri Bakanından açıklamalar geldi. Yabancı basında yer alan haberde, Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılacağı haberleri yer alırken ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise, dava öncesi Türk yetkililerle görüşme planlıyoruz, Brunson serbest bırakılabilir, dedi. Bu açıklamaya Türk yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Piyasalarda bu süreçte neler oldu?

USD/TRY kuru, ABD’nin sert tavrı ve yaptırım hamlesi ile 4,80’lerden 7,25’lere çıkarak rekor yükseliş yaşadı. TL, majör paralar karşısında tarihi düşük seviyelere geriledi ve sonrasında yurt içindeki önlem hamleleri, faiz artışı ve YEP’le beraber kur 6,0 yakınında denge kurdu.

Dün gün başında 6,33’e yükselen USD/TRY kuru, haberlerin ardından %2 üzerinde düşüş yaşadı ve 6,05’e geriledi.

Bugün ilk saatlerde 6,07’ye gerileyen kur son saatlerde 6,1860’ı aştı ve günlük bazda %0,40 primli fiyatlanıyor.

Rahip Brunson gündemi ile dün ve bugün özel fiyatlama gösteren kurda bugünün devamında gelecek haberler fiyatlamada etkili olabilir.

Brunson’ın serbest bırakılması ile ABD’nin yaptırımlarına son vereceği beklentileri TL’nin değerlenmesini sağlayabilir, ancak aksi yöndeki bir açıklama da iki ülke arasındaki gerginliğin devam edeceği algısını artıracağı için TL’de baskı oluşabilir.

Kaynak: Investing.com