USD/TRY – 09.09.2016

0
831

USD/TRY – 09.09.2016

Dostlar bilindiği gibi bundan önce ki 2 analizimizde USDTRY nin hareketinde yanılmadık. Türkiye’nin büyüme oranlarının beklentilerin altında gelmesi, aşağı yönlü risklerin artması ve FED in faiz arttırma konusunda elinin güçlenmesi analizimizi güncellememizi gerektirdi.

Daha önce ki haftalarda belirttiğimiz gibi 2.96 da güçlü bir direnç var. Ancak önümüzdeki günlerde bu kırılabilir. Gerçi paniklemenize gerek yok, bazılarının Dolar 3.50TL olur 4TL olur sözlerine inanmayın. Şu an için bu sözler hayal ürünüdür.

Bilindiği gibi piyasa belirsizliği sevmez. Son 2 ayda hem bir darbe teşebbüsü atlattık, hem de Cerablus’a operasyon yaptık. Bu iki olay aşağı yönlü riskleri arttırdı.

Unutmayınız haftaya Türk piyasası kapalı olacak ancak USDTRY başta ABD olmak üzere yurtdışında işlem görmeye devam edecek. Bütün bu belirsizlikler kapsamında USDTRY şu anda 2.96 da yani tam direnç noktasında işlem görüyor. Bunun kırılması döneminde yükseliş çok uzun soluklu olmayacaktır çünkü 2.98 – 3.00 seviyesinde daha güçlü bir direnç var. Buna karşılık 2.92 şu an güçlü bir destek sunuyor.

Hem teknik hem de temel analize baktığımızda USDTRY nin bir süre daha 2.92 – 3.00 arası gezineceğini söyleyebiliriz. Orta ve uzun vade de ise paritenin hala ayı görünümünü koruduğunu ve ani yükselmelerin uzun soluklu olmayacağına inanıyoruz.

Yatırım Tavsiyesi Değildir!!