Neden Havacılık Sektörüne Yüklü Miktarda Yatırım Yapıyoruz?

0
2155

Neden Havacılık Sektörüne Yüklü Miktarda Yatırım Yapıyoruz?

Bilindiği gibi jeopolitik riskler, terör saldırıları, darbe girişimi falan derken havacılık sektörü yıl içinde %30 – %40 lara varan bir düşüş yaşadı.

Peki yerlerde sürünen havacılık sektörüne neden yüklü miktarda yatırım yapıyoruz?

Aslında cevap sorunun içinde saklı. Sektör çok ucuz olduğu için alıyoruz. Bakınız borsayı birçok kişinin tam olarak kavrayamamasının temel sebebi insan psikolojisine ters olarak hareket etmesidir. Örneğin havacılık hisselerini iyi dönemde aldığınızı düşünelim. Basit bir örnekle Türk Hava Yollarına (THYAO) 7 – 8 TL, Çelebi’ye (CLEBI) 36 TL civarı bir fiyat öderdiniz. Çokta değil 7-8 ay önce bu fiyatlardaydılar. O zamanlar herşey güllük gülistanlık olduğu için büyük bir çoğunluk gönül rahatlığıyla alım yapacak ve çok kısa bir sürede %40 lara varan zararlar yazacaktı.

Şimdi diyeceksiniz ki “Ucuz olduğunu nereden biliyorsun?”. Bu soruya Warren Buffett’tan bir alıntıyla cevap verelim; “Bir odaya obez bir kişi girerse, onun kilosunu tam olarak bilemeyebilirsiniz. Ancak aşırı kilolu olduğunu anlamak çokta zor değildir.” Biraz teknik ve temel analiz bilgisiyle ucuz hisseleri bulmak çokta zor olmayacaktır.

Evet Türk Havacılık sektörü şu an çok ucuz. Rus krizinin sona ermesi ve yapımı devam eden 3. havaalanı bu sektörü daha da canlandıracaktır. Örneğin rus turistlerin şimdiden 2017 rezervasyonlarına aşırı talepte olduğunu biliyor musunuz?

Diyeceksiniz ki “peki daha düşerse ne olacak?”. Olabilir… Kimse borsanın en alt veya en üst noktalarını bilemez ki. Bakınız daha 2 ay önce başımızdan geçen bir olaydan bahsedelim;

Bilindiği gibi fırsat buldukça Avrupa ve ABD piyasalarında da pozisyon açıyoruz. 2 ay önce Twitter’a yatırım yaptık. Bunun altında birçok neden var ama en temelinde hisse çok ucuzdu. 15.35$ dan pozisyon açtık. 1 hafta sonra 14$ a kadar geriledi. Burada birçokları panikleyip satardı belki. Ama bizim için tek anlamı vardı, daha çok almak için bir fırsat!! 2 ay sonra bugüne baktığımızda Twitter 19$ dan işlem görüyor. Yani 2 ayda portföydeki en büyük pozisyonumuzda %25 kardayız.

Sonuç olarak biz ülkemize, turizm ve havacılık sektörlerine güveniyoruz. Havacılığın bu fiyatları haketmediğini düşünüyor ve yüklü miktarda yatırım yapıyoruz.

Yukarıda verilen hisse isimleri örnek amaçlıdır. Yazılan hiçbir bilgi yatırım değeri taşımaz!!