BOE’den 7 yıl sonra bir ilk

0
741

İngiltere Merkez Bankası, beklenen hamleyi yaptı ve %0,50 olan faizi oy birliğiyle 25 bp indirerek %0,25 seviyesine çekti. Aylık varlık alım tutarını da 60 milyar sterlin artırarak 435 milyar sterline çıkardı. Ayrıca 18 ay boyunca ek olarak 10 milyar sterline kadar şirket tahvil alımları yapılacak.

Kurul ayrıca, 2017 büyüme beklentisini %2,3’ten %0,8’e ve 2018 büyüme beklentisini de %2,3’ten %1,8’e düşürdü. Gelen açıklamada Brexit sonucunun ardından ekonomik görünümde gözle görülür şekilde bir zayıflama olduğu ifadesi yer aldı. Ayrıca, PMI verilerine dikkat çekilerek yılın II. Yarısında da büyümenin düşük olacağı belirtildi.
Merkez bankasından gelen en önemli açıklama ise, yılsonuna kadar faizin %0’a yaklaşması beklentisi oldu, bu beklenti faiz indiriminin yıl içinde devam edeceği sinyalini veriyor.

Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın ardından İngiltere Merkez Bankası da yedi yıl sonra faiz indirimine giderek genişlemeci para politikası uygulayan merkez bankaları arasına katıldı.

Brexit etkilerinin Ağustos ve Eylül aylarında kendisini göstermesi ile kurul yılın kalanında %0 faiz ya da eksi faiz uygulayabilir.
Piyasa beklentilerinin karşılanması ile sterlin tarafında çok sert düşüş yaşanmadı, GBPUSD paritesi 1,3340 direncinden 1,31 seviyesine geriledi. Paritede 1,30 seviyesi oldukça önemli, bu taban altında satışların zayıf kaldığını görüyoruz. Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar verilerinin beklentileri aşması, doların da yükselişe geçmesi durumunda 1,30 desteği altına yaşanacak düşüşlerin de sınırlı kalmasını bekliyoruz. Parite tekrar 1,32-1,3340 aralığında denge kurmaya çalışabilir.