İngiliz Merkez Bankası Faizleri İndirdi… Peki Pound Türk Lirasi karşısında nasıl hareket eder?

0
822

Bilindiği gibi ingiliz Merkez Bankası geçen hafta faiz oranlarını 2009 dan bu yana ilk kez %0.25 seviyesine indirdi. Açıklanan rakamlar ise tüm Dünyayı şoke eden BREXIT’in (Britanya’nın Avrupa Birliğinden ayrılması) ekonomiyi nasıl vurduğunu gösterir nitelikte;

BREXIT’in sonuçları günlük hayata henüz daha yansımadı. Avrupa Birliği vatandaşları müzakereler sonuçlanana kadar Britanya’ya giriş yapabilecek. Yeni başbakan Theresa May ise görüşmelerin Ocak 2017 den önce başlamayacağını belirtti. Bu noktada müzakereler 2 sene sürecektir. Buna rağmen BREXIT’in yarattığı belirsizlik ekonomiyi vurmuş durumda. Yılın 2. yarısında ekonominin daha da yavaşlayacağını ve faizlerin %0 a kadar indirilebileceğini belirtildi. Ayrıca 2017 büyüme oranları %2.3 ten %0.8 e revize edildi. Ev fiyatları şimdiden %10 lara varan kayıplar yaşamakta ve büyük firmalar merkezlerini Britanya dışına çıkarmak icin arayışlara başlamış durumda.
Peki bu görünüm GBPTRY’yi nasıl etkileyecek?
BREXIT ile birlikte 3.72 ye kadar gerileyen GBPTRY, darbe girişimiyle 4.10 lara kadar yükselmişti. Darbe girişiminin çabuk bir sekilde bastırılması, hayatın rutine dönmesi ve hükümetin yabancı yatırımcılara güvenceleri GBPTRY yi 3.90 lara kadar geriletti. Bu noktada ufak tefek zıplamalar olabilir ancak biz GBPTRY nin hala çok yüksek oldugunu düşünüyoruz. Analizlerimize göre GBPTRY paritesi ilk hedefte 3.75 – 3.80 seviyesine kadar gerileyecektir. Uzun donemde ise GBPTRY’nin 3.45 – 3.50 lere kadar gerilemesi beklenebilir.

Yatirim Tavsiyesi değildir.