Türk Ekonomisi Krize mi Giriyor??

0
1149

Türk Ekonomisi Krize mi Giriyor??

Geçen seneden itibaren olanlara bir göz aralım; erken seçim, Rus uçağının düşürülmesi, artan jeopolitik riskler, mülteci sorunu, darbe girişimi… Neler gelmedi ki başımıza?

Bunun sonucunda Dolar 3TL yi aştı ve Borsa 70000 lere kadar geriledi. Peki bütün bu olanlar gelmekte olan bir krizin habercisi miydi?

Bu noktada cevabımız kesinlikle HAYIR! Bilindiği gibi Türk ekonomisi yabancı sermayeye bağlı bir ekonomidir. Bunu göz önüne aldığımızda 15-22 Temmuz arası piyasadan çıkan para 460 milyon dolar civarındadır. Bu miktarın 07-14 Temmuz tarihleri arasında piyasaya giren paranın (1.184 milyar dolar) sadece %38 ine denk gelir.

Ayrıca darbe girişiminden hemen sonra Sberbank, Mercedes-Benz gibi firmalar Türkiye’de ki faaliyetlerinde hiç bir sorun olmadığını belirtti. Bunun yanı sıra Dubai Merkezle Abraaj Capital Türkiye’ye 560 Milyon Dolar daha yatırım yapacağını, darbe girişiminden sadece iki hafta sonra duyurdu ki bu yabancı yatırımcıların Türk ekonomisine güvenini göstermektedir.

Sonuç olarak Başta Rusya olmak üzere komşularla düzelen ilişkiler, darbe girişiminden sonra hayatın çok çabuk bir normale dönmesi, borsanın en önemli destek noktası olan 71000 den sert bir şekilde yükselmesi bize en kötünün geride kaldığını göstermektedir. Kısa dönemde artçı sıkıntılar yaşayabiliriz ama uzun dönemde Türkiye’nin önü açıktır ki yabancı yatırımcıların güveni de bu tezimizi destekler nitelikte.