İyi bir yatırımcı olmanın 3 altın kuralı!

0
923
Warren Buffett, chairman and chief executive officer of Berkshire Hathaway Inc., smiles during an interview in New York, U.S., on Tuesday, Oct. 22, 2013. Warren Buffett and his late first wife, Susan, gave and pledged billions to each of their three children to fund charitable foundations. Howard, an Illinois farmer, picked global hunger as his target. Photographer: Scott Eells/Bloomberg via Getty Images

İyi bir yatırımcı olmanın 3 altın kuralı

Bilindiği gibi borsa halk arasında kumar ya da sadece bir grup elit kesimin para kazanabildiği bir sektör olarak bilinmektedir.

Aslına bakarsanız gerçekler bundan çok farklıdır. İyi bir disiplin, çok çalışmak ve belli bir metodoloji doğrultusunda hareket ederek borsada küçük yatırımcılarda çok güzel paralar kazanabilir.

İşte sizler için derlediğimiz borsanın 3 altın kuralı;

1- Sadece ama sadece anladığınız sektörlere yatırım yapın.

Aslında bu kadar basit. Mutlaka bildiğiniz, mümkünse içinde çalıştığınız sektörlere yatırım yapın. Maceradan kaçının ve medikal, petrol gibi konuyla ilgili spesifik bilgi gerektiren sektörlerden (eğer ilgili değilseniz) uzak durun. En basit örnek “Düzelir ya” mantığıyla 60$ – 70$ iken petrole yatırım yapanlar %30 – %40 lara varan zararlar yazarken, hepimizin herbir köşe başında gördüğü , kahvesini içmekten zevk aldığımız Starbucks a aynı dönemde yapılan yatırım %30 civarı kar getirmiş olacaktı.

2- İyi bir yatırım sıkıcıdır, heyecanı başka yerde arayın

25 Milyar dolarlık servetiyle dünyanın en başarılı yatırımcılarından olan George Soros’a ait bu sözler. Birçok insan maalesef sırf heyecan için pozisyon açmaktadır. Bir işlem yapmadan önce düşünün, gerçekten o hisseye sahip olmak istiyor musunuz? O firmaya paranızı önümüzdeki 10 yıl boyunca bağlamaktan memnun musunuz? Unutmayın doğru yatırım sıkıcıdır.

3- Herkes açgözlüyken korkun, herkes korkakken açgözlü olun

Yatırımcılığı anlatıpta Warren Buffett’tan alıntı yapmamak olmaz. Piyasalar çoğunlukla aşırı duygu yoğunluğuna bağlı hareket etmekte, aşırı yükseklere veya gereksiz diplere erişebilmektedir. Bu noktada kesinlikle ama kesinlikle piyasanın heyecanına kapılıp en tepelerden hisse almayın. Çünkü belli bir süre sonra kar alımları başlayacak ve Dünyanın en karlı hissesini bile alsanız düşen piyasa nedeniyle zarara uğrayacaksınız. Zamanın paraya eşit olduğu şu günlerde o zararın kapanması aylar hatta yıllar sürebilir. Buna karşın panik durumlarında hisseler değerlerinin çok altına inecektir. O zaman 1. madde de belirttiğimiz gibi bildiğiniz firmalardan yüklü miktarlarda alım yapabilirsiniz. Örneğin 2008 krizi sonrası Türkiye’nin en köklü bankalarından olan İşbankası 2 TL ye kadar inmişken, 3 sene sonra hisse 6TL ye kadar yükselmiştir.

Yukarida verilen örnekler yatırım tavsiyesi değildir!!