Türk Lirası’ndaki değer kaybı yeni haftada da devam edebilir!

0
318

TCMB, dünkü toplantısında baz etkisi ile enflasyondaki düşüşün bir süre daha devam edeceğini ancak sıkı para duruşunu koruyacaklarını açıkladı. Merkez Bankasının kararlı tavrı ile gün içi kazançlarını geri veren USD/TRY kuru bugün tekrar yükselişe geçerek 3,80 seviyesini gördü.

Yurt içinde jeopolitik riskler artıyor ve Türkiye, ABD’den gelen ‘böyle bir adım atılmamalı’ uyarısına karşın Afrin harekatında kararlı olduklarını açıkladı. Hafta sonu bu alandaki gelişmeler artar ise TL, yeni haftaya da değer kaybıyla başlayabilir.

Bugün açıklanması beklenen Fitch raporunda Türkiye ekonomisine dair yorumlar yakından takip edilecek ancak not görünümünde değişiklik beklenmemesi volatiliteyi düşük tutabilir.

Teknik seviye olarak incelediğimizde;

USD/TRY kuru bu hafta yukarı yönlü ataklarında 3,82 direnci üzerinde kalıcılı olamaması, ancak düşüşlerin de 3,76 altında sınırlı kalması alım isteğinin arttığını gösteriyor. Dolar, küresel piyasalardaki zayıf seyrini 5. haftaya taşırken TL olumsuz gelişmeler kurdaki düşüş fırsatını engelledi ve yeni haftada yurt içindeki gelişmeler güncelliğini korur, dolar da toparlanma gösterirse 3,82 üzerine yükselişler görülebilir. Kurda yaşanacak düşüşlerin deva edebilmesi için ilk etapta 3,76 altında günlük kapanışlara ihtiyaç var.

USD/TRY kurunda kısa vadede ilk direnç 3,82 ve bu direncin kırılması ile 3,89 hedeflenebilir, geri çekilmelerde ise 3,76 ilk ara destek ancak bu destek altındaki gerilemenin ivme kaybetmesi alımları artırabilir. Şimdilik dolarda zayıf seyir yaşanmasına rağmen TL’deki risklerin artması kurda yükselişi daha olası tutuyor.

YTD.