Kripto Fiyatları Düşüşte; Rapora Göre Tether’in Bitcoin Üzerine Etkisi Yok

0
119

Kripto paralar Pazartesi günü düşüş yaşarken, Bitcoin, akademik bir çalışmanın Tether’ın bitcoin fiyatları üzerinde etkisi olmadığını keşfetmesiyle iki buçuk haftanın yüksek seviyesinden geriledi.

Bitcoin %1,56 düşüşle, 6.630,30 dolara yerleşti.

Kripto paralar genel olarak düşük iken, toplam piyasa sermayelendirmesindeki dijital döviz kapasitesi, Pazar günü 228 milyar dolara kıyasla, bu haberi yazarken, 219 milyar dolar seviyesinde.

ETH/USD, Ether, %4,44 düşüşle 235,08 dolara geriledi. XRP, %7,58 değer kaybederek 0,53092 dolar oldu ve Litecoin %6,77 kayıp ile 58,20 dolardan işlem gördü.

Queensland Business School Üniversitesi’nden bir rapora göre, Bitcoin fiyatları ve işlem hacmi üzerindeki Tether etkisi geçici ve hacim beş gün içerisinde normale döner.

Rapora göre, “Tether’ın Bitcoin’in günlük bazda gelirlerinin artmasına neden olacağı düşüncesini destekleyen ampirik bir kanıda rastlamadık. Hatta VAR modelimizin Bitcoin gelir denklemini incelediğimizde, herhangi bir gecikmeli değişkenin Bitcoin gelirleri üzerinde etkisi yok. Bu, Bitcoin gelirlerinin, daha önce çalışılan eski veri kümelerinden daha büyük bir piyasa etkinliğine işaret ettiğini ortaya koyuyor.”

Tether geçtiğimiz yıl, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu (CFTC) tarafından incelendi ve şirketin ABD doları için yeterli bir rezervle desteklendiğini kanıtlamak üzere mahkemeye çağrıldı.

Öte yanda, Teksas Üniversitesi’nin Haziran ayında yayınladığı bir yazı, Bitcoin fiyatlarının Aralık 2017’de 20.000 dolara çıkmasının, Tether tarafından yapılan fiyat manipülasyonlarının bir sonucu olduğunu iddia etti.

Diğer gelişmelerde, Dubai Maliye Başkanlığı ve Smart Dubai Ofisi, hükümet işletmeleri için başlatılan blockchain ile çalışan ödeme sistemini ilk kez tanıttı. Sistem, daha doğru ve şeffaf bir yönetim süreci sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: Investing.com